محتمل پزشکی قانونی آذربایجان شمار جانباختگان

محتمل: پزشکی قانونی آذربایجان شمار جانباختگان اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی اسم ربای ۲۸ درصدی را کارمزد می‌گذارند / آیت‌الله مکارم‌شیرازی

مرجع تقلید شیعیان گفت: بعضی بانک‌ها می‌گویند ما کارمزد بیش از ۴ درصد نمی‌گیریم اسمش را چهار درصد می‌گذارند ولی در واقع ۲۰ درصد می‌گیرند.

اسم ربای ۲۸ درصدی را کارمزد می‌گذارند / آیت‌الله مکارم‌شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی: اسم ربای ۲۸ درصدی را کارمزد می گذارند

عبارات مهم : کبریت

مرجع تقلید شیعیان گفت: بعضی بانک ها می گویند ما کارمزد بیش از ۴ درصد نمی گیریم اسمش را چهار درصد می گذارند ولی در واقع ۲۰ درصد می گیرند.

به گزارش گروه تحریریه سایت، آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه بحث ما در ادامه تفسیر دعای مکارم الاخلاق صحیفه سجادیه در رابطه با پیشگیری از گناه در اسلام بود اظهار داشت: ما باید مراقب باشیم که مردم آلوده نشوند نه اینکه بعد از آلوده شدن به دنبال چگونه جبران کردن باشیم.

اسم ربای ۲۸ درصدی را کارمزد می‌گذارند / آیت‌الله مکارم‌شیرازی

وی یکی از طرق پیشگیری از گناه را پرهیز از کلاه شرعی بیان کرد و افزود: یکی از عوامل آلودگی به گناه این است که بعضی ها کلاه شرعی درست کرده و صورت قضیه را شرعی می کنند در حالی که واقعیت قضیه نامشروع است و همین مسئله باعث می شود گناه در نظرشان کوچک شود.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه قرآن در آیه 163 سوره اعراف “وَ سْئَلْهُمْ عَنِ الْقَرْیَةِ الَّتِی کانَتْ حاضِرَةَ الْبَحْرِ إِذْ یَعْدُونَ فِی السَّبْتِ إِذْ تَأْتِیهِمْ حِیتانُهُمْ یَوْمَ سَبْتِهِمْ شُرَّعاً وَ یَوْمَ لا یَسْبِتُونَ لا تَأْتِیهِمْ کَذلِکَ نَبْلُوهُمْ بِما کانُوا یَفْسُقُونَ” به بحث کلاه شرعی پرداخته هست، عنوان کرد: گروهى از بنى اسرائیل که در ساحل دریا زندگى مى کردند، به فرمان خدا در روزهاى شنبه صید ماهى براى آن ها ممنوع بود، امّا در همان روز ماهى هاى دلخواه آنان جلوه گرى بیشترى مى کردند و مردم را زیاد وسوسه مى کردند که این خود آزمایش الهى بود. این قوم قانون الهى را مزوّرانه شکستند و با ساختن حوضچه هاى ساحلى و بستن راه فرار و خروج ماهى هایى که شنبه ها به آن وارد مى شدند روز یکشنبه به آسانی آن ها را صید مى کردند و ادّعا مى کردند که از فرمان الهى تخلّف نکرده و روز شنبه صید نکرده اند.

مرجع تقلید شیعیان گفت: بعضی بانک‌ها می‌گویند ما کارمزد بیش از ۴ درصد نمی‌گیریم اسمش را چهار درصد می‌گذارند ولی در واقع ۲۰ درصد می‌گیرند.

استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: این کارها دور زدن قانون خداست که نامش کلاه شرعی است گویا ابتکارش را آن ها داشتند ولی امروز هم این مسئله در بین افراد بسیار مشاهده می شود.

رباخواران جهت خود کلاه شرعی درست کرده اند

وی با اشاره به رباخوارانی که جهت خود کلاه شرعی درست کرده اند ابراز کرد: مثلاً رباخوارانی هستند که تعدادی قوطی کبریت برابر خود می گذارند و می گویند این 10 میلیون تومان را به اضافه یک قوطی کبریت وام می دهیم ولی ماه بعد دوازده میلیون تومان باید پرداخت کنید یعنی یک قوطی کبریت دو میلیون تومان فروش برود هیچ عاقلی چنین قیمتی جهت قوطی کبریت می گذارد؟

اسم ربای ۲۸ درصدی را کارمزد می‌گذارند / آیت‌الله مکارم‌شیرازی

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه این رباخواران سرخودشان کلاه می گذارند خاطرنشان کرد: آن ها می گویند هر کسی می تواند در معامله هر قیمتی تعیین کند در حالی که این ها کلاه شرعی است و در اسلام ممنوع هست، خریدن دو میلیون تومانی یک قوطی کبریت هرگز به معنای معامله واقعی نیست.

وی با اشاره به اجناسی که بر روی آن ها نام کشور دیگری به عنوان تولیدکننده ثبت می شود گفت: تولیدکننده ای کالایی را تولید کرده ولی روی آن می نویسد ساخت ژاپن هنگامی که به او می گوییم جنس شما که ساخت ژاپن نیست بعد آیا این کار را انجام می دهید، می گوید موادش را که از ژاپن آوردند این افراد کلاه شرعی درست می کنند تا حرام را جهت خودشان حلال کنند.

مرجع تقلید شیعیان گفت: بعضی بانک‌ها می‌گویند ما کارمزد بیش از ۴ درصد نمی‌گیریم اسمش را چهار درصد می‌گذارند ولی در واقع ۲۰ درصد می‌گیرند.

کلاه شرعی در بانک های امروز بسیار زیاد است

وی با ابراز تأسف شدید از اینکه در بانک های امروز کلاه شرعی بسیار است اظهار داشت: مثلاً شخصی جهت خرید جهیزیه، وام می خواهد که به او می گویند جهت جهیزیه نمی توانیم وام بدهیم ولی جهت خرید ماشین می توانیم، بروید یک فاکتور قلابی صوری بیاورید و ما وام را می دهیم.

اسم ربای ۲۸ درصدی را کارمزد می‌گذارند / آیت‌الله مکارم‌شیرازی

مرجع تقلید شیعیان افزود: این فاکتورهای قلابی معامله را حرام می کند این وام ربوی محسوب می شود اگر فاکتور واقعی باشد معامله صحیح است ولی این یک چیز صوری و کلاه شرعی است که بر سر یکدیگر می گذارند.

اسم ربای 28 درصدی را کارمزد می گذارند

وی با بیان اینکه مسئله کارمزد در بانک ها هم به همین شکل دنبال می شود ابراز کرد: کارمزد یعنی هزینه پرداخت این وام، فرض کنید صندوق قرض الحسنه ای هزینه محل اجاره، پرسنل و غیره دارد ما این هزینه را حساب کردیم حداکثر چهار درصد هزینه است و بیش از این رباست ولی بعضی بانک ها اسم ربای 28 درصدی را کارمزد می گذارند و همین مسئله باعث می شود که بین مردم رباخواری رواج پیدا کند.

کارمزد هر ساله کلاه شرعی بانک هاست

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه کلاه شرعی مقدمه آلودگی به انواع حرام ها می شود اظهار داشت: همچنین در بعضی بانک ها می گویند ما کارمزد بیش از 4 درصد نمی گیریم ما می گوییم 4 درصد جهت تمام مدت وام بگیرید، یعنی اگر وام 5 ساله هست، چهار درصد بگیرید آن ها می گویند سالی 4 درصد می گیریم آن بخشی از وام که اقساطش سال پنجم می افتد، مجموعاً 20 درصد شده است هست، اسم اش را چهار درصد می گذارند ولی در واقع 20 درصد می گیرند، کلاه شرعی می گذارند و با این آلوده می شوند.

وی عنوان کرد: اسلام با این ظاهرسازی ها و کلاه شرعی ها مخالف است لیکن این امر، گناه را در نزد اسلام کوچک می کند و افراد آلوده گناه می شوند.

واژه های کلیدی: کبریت | میلیون | کارمزد | ده میلیون | از اینکه در | آیت الله مکارم شیرازی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs